В самому центрі Білої Церкви в історичній будівлі відкрили “КОСМОЛОТ”

Замість культурного простору в етно-стилі маємо гральний заклад

Передісторія. Будинок, де розміщується довгі роки “Просвіта” завжди був історичним місцем для Білої Церкви. В періоди найбільшої темряви і загрози для існування державності там збиралися патріотичні сили міста. Там були штаби двох Майданів. І зараз збираються осередки “Просвіти”, Братства УПА, Спілка офіцерів. Працюють літстудії, діє волонтерський центр. Тут бували Вячеслав Чорновіл, Левко Лук’яненко, Лесь Танюк і багато інших громадських і політичних діячів. Силами патріотів встановлено пам’ятні дошки національним героям, намальовано патріотичний мурал.

Будинок ніколи не балувала увагою міська влада. Завдяки енергії просвітян та за допомоги таких людей, як Петро Мороз, Олександр Миколаєнко, Юрій Кошляк, Сергій Беркут будівля має пристойний вигляд.

В 2017 році просвітяни подали на “Громадський бюджет” проект створення “Українського кварталу”. Ним передбачалося зробити ремонт фасаду, розпис пілястрів і вхідної групи петриківським розписом (його мала виконувати Наталія Статива-Жарко, яку запрошують з виставками в Португалію, Грецію й інші країни Європи). Тротуар мав бути викладеним оригінальним українським орнаментом, проект якого ми надали Олексію Погасію. Мав бути встановлений кований ліхтар-годинник “Місце зустрічі закоханих”. Ми вклалися в кошторис 415 474 гривень. Компетентна компанія рахувала виконання робіт. Кошторис було роздруковано на 15 сторінках формату А4. Власним коштом планувалося розробити програму для смартфону, за допомоги якої туристи дізнавалися б про історичне значення будинку і про людей, які там були та й про гетьманів ми б не забули.

Наш проект, попри спротив деяких осіб, пройшов обговорення і був включений в список для голосування. Дякуємо за підтримку Вадиму Маршалку і за ораторські здібності Олександру Миколаєнку. Після підрахунку голосів, проект “Український квартал” був у групі переможців і його рішенням виконавчого комітету 26.09.17 року затвердили до реалізації. 17 квітня 2018 року проект отримав дофінансування в розмірі 173 758 грн.

https://bc-rada.gov.ua/node/8682

Проте розпорядник коштів, а саме виконавчий комітет БМР, так і не почав реалізовувати проект. Мовляв, буде реконструкція вулиці, тоді й виконаємо його в комплексі, бо буде “фрагментарність”. Таке пояснення дав міський голова Геннадій Дикий. Тепер в будинку розміщено лотерейний бізнес і його фасад спотворено певними конструкціями. Тепер фрагментарності немає, так Геннадію Анатолійовичу?

Що маємо? Маємо нехтування голосами білоцерківців, які проголосували за “Український квартал”. Знищена можливість створити цікавий і привабливий мистецький простір, який поєднував би станковий живопис, етномотиви й стрітарт.

В черговий раз український проект зневажено. І це прикро. Можна скільки завгодно говорити про туристичну привабливість, але без родзинок всі потуги будуть приречені. І взагалі, Біла Церква українське місто?

Напиши свій коментар!